Obuwie górskie – jakie wybrać?
Wygodne obuwie to jeden z kluczowych elementów każdej wyprawy górskiej. Wybierając buty trekkingowe nie należy się kierować wyłącznie ich wyglądem, a przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem. Powinny zabezpieczać stopy przed otarciami i nieszczęśliwymi wypadkami. Obuwie należy dopasować m.in. pod kątem aktywności fizycznej i pory roku. Producenci obuwia górskiego wprowadzili oznaczenia, które ułatwią ostateczny wybór obuwia. Buty typu hiking najlepiej sprawdzą się w przypadku wycieczek po nierównym terenie ze względu na ich solidny bieżnik. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym należy na obuwiu trzysezonowym (wiosna-jesień). Z kolei osoby planujące przede wszystkim zwiedzanie górskich dolin i terenów leśnych powinny zdecydować się na obuwie do kostki. Mowa tu o obuwiu All Terrain lub Trail z klasą twardości A. Dla najbardziej zaawansowanych fanów górskiej przygody poleca się obuwie ekspedycyjne, które sprawdzi się w ekstremalnych warunkach, szczególnie zimą.
Każdy z tych butów różni nie tylko wygląd, ale również dodatki, które odpowiadają za komfort klimatyczny użytkownika. W zależności od preferencji, cholewka butów górskich może być wykonana ze skóry naturalnej lub ochronnej, syntetycznej membrany. Pierwsze rozwiązanie zapewnia duży komfort i oddychalność, z kolei druga opcja chroni stopy przed wodą. Niestety wadą obuwia z syntetyczną membraną może być mniejsza oddychalność, czego efektem będą nadmiernie pocące się stopy. O wygodzie butów górskich decyduje wiele innych czynników. Buty mogą posiadać specjalną wstawkę w podpodeszwie, która odpowiada za absorpcję wstrząsów i znacznie lepszą amortyzację stopy. Równie istotny jest materiał wykonania podeszwy zewnętrznej. Powinna być odporna na ścieranie i odpowiednio przyczepna do podłoża. Z tego względu buty warto dokładnie obejrzeć i przymierzyć, dzięki czemu unikniemy nieudanych zakupów. Należy pamiętać, że obuwie górskie najlepiej kupować wieczorem, ponieważ stopy w ciągu dnia puchną.
Jak się ubrać na wyprawę górską?
Pogoda w górach bywa zmienna. Z tego względu warto zaopatrzyć się w odzież, która zapewni nam najwyższy komfort i wygodę. Kurtka powinna posiadać dobrej jakości membranę, która jednocześnie odprowadzi wilgoć ciała i ochroni przed deszczem. Dobrym rozwiązaniem na chłodniejsze dni jest kurtka z odpinaną bluzą polarową, która ochroni przed wiatrem i zimnem.
Równie ważnym elementem garderoby są spodnie. Niezależnie od płci, powinny być wygodne i funkcjonalne. Oczywiście najlepiej zrezygnować z uciskających jeansów na rzecz dopasowanych legginsów lub wygodnych dresów albo szortów. Latem najlepiej dobrać spodnie oddychające i lekkie, natomiast zimą te z membraną. Dobrym rozwiązaniem są spodnie szybkoschnące oraz opcje z odpinanymi nogawkami.
Nie należy zapominać o elementach odzieży najbliższych ciału, czyli bieliźnie termicznej. Niektórzy na wyprawy górskie wybierają klasyczne, codzienne bluzki, które zwykle nie odprowadzają od skóry wilgoci i potu, dlatego są najmniej komfortową opcją. Przydatnym elementem turystycznym jest termoaktywna koszulka szybkoschnąca, która świetnie sprawdzi się latem podczas upałów, a także zimą. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są t-shirty wykonane z materiałów syntetycznych, które zapewniają dostateczny komfort podczas największej aktywności fizycznej.
Jakie dodatki warto ze sobą zabrać?
Im mniej – tym lepiej! Dodatki nie powinny nas obciążać, dlatego do plecaka należy zabrać wyłącznie same niezbędniki. Zimą warto mieć przy sobie wielofunkcyjną chustę, którą można nosić na wiele sposobów, czapkę i rękawice, a nawet dodatkowe skarpety. Dobrym rozwiązaniem są stuptuty, które chronią przed dostaniem się do obuwia wody. Są również nieocenione w przypadku zaśnieżonych górskich szlaków albo błotnistych tras. Jeżeli chodzi o sam plecak, to jego pojemność należy dobrać według indywidualnych potrzeb. W tym przypadku warto kierować się porą roku oraz rodzajem aktywności. Tak skompletowana wyprawka zapewni wysoki komfort w trakcie wyjścia w góry oraz duże bezpieczeństwo w każdych warunkach.
Leave a Reply