Europa zachwyca pod wieloma względami, zarówno jeśli chodzi o faunę i florę, jak i o dzieła stworzone przez człowieka. Wybierając się na wyczekiwane przez cały rok wakacje, często zastanawiamy się, czy zobaczyć popularną atrakcję turystyczną i stracić wiele godzin, stojąc w kolejce po bilet wstępu, czy może lepiej odkryć coś mniej popularnego, ale za to tajemniczego i fascynującego. Prezentujemy kilka interesujących, tajemniczych zakątków Europy.
Cueva de los Verdes, Lanzarote
Uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Hiszpanii – Cueva de los Verdes znajduje się na jednej z Wysp Kanaryjskich, Lanzarote. Powstała po gwałtownej erupcji wulkanu de la Corona około 4500 lat temu. Jaskinia o długości 7 km składa się z kilku grot. W jednej z nich znajduje się niewielkie jezioro, w którym odbija się sklepienie jaskini. Daje to niesamowite złudzenie optyczne, jakbyśmy znajdowali się w ogromnym i głębokim kanionie. W tym miejscu mieści się też naturalna hala na 300 osób, gdzie raz na jakiś czas odbywają się koncerty – akustyka jest tu idealna.
Adrszpaskie Skalne Miasto, Czechy
Góry Stołowe powstałe przed 30 milionami lat znajdują się u zbiegu Sudetów Środkowych i Wschodnich. Zachodnia część tych gór leży po stronie czeskiej i to właśnie tutaj, nieopodal miejscowości Teplice nad Metuji i Adrszpach, znajduje się jedno z najbardziej interesujących miast skalnych w Europie. Do tej bajkowej, a zarazem nieco mrocznej i tajemniczej krainy, wchodzi się przez niesamowitą i budzącą podziw Bramę Gotycką. Miejsce to przyciąga turystów niesamowitym krajobrazem składającym się ze stromych bloków piaskowca i strzelistych formacji, które wskutek działania wiatru, mrozu i wody zostały podzielone wieloma szczelinami i kanionami.
Pustynia Tabernas, Hiszpania
W południowej części Hiszpanii, zaledwie 30 kilometrów od miasta Almeria, znajduje się jedyna w Europie prawdziwa pustynia. Pustynia Tabernas zajmuje powierzchnię 280 kilometrów kwadratowych, a krajobraz, jaki udaje się podziwiać w tym miejscu jest naprawdę zachwycający. Można tu zobaczyć tajemnicze skałki, ruiny zabudowań czy kikuty drzew, będące wynikiem niesprzyjających warunków klimatycznych. W zależności od wysokości wyróżnia się tu różne rodzaje klimatu. Występujące opady deszczu odznaczają się nieregularnością i wysoką intensywnością, przez co nie są w stanie nawodnić przesuszonej gleby i powodują erozję, dzięki którym pustynia Tabernas może poszczycić się tak interesującym krajobrazem.
Kolonia trędowatych, Spinalonga
Niedaleko słonecznej i pięknej Krety znajduje się mała, opuszczona wysepka – Spinalonga. Jej przeszłość jest mroczna i przerażająca, bowiem w latach 1903-1957 mieściła się tu jedna z największych na Starym Kontynencie, kolonia trędowatych. Trędowaci dostawali się na wyspę tunelem o osobliwej nazwie, mianowicie Bramą Dantego. Na dzień dzisiejszy Spinalonga i znajdujące się na niej leprozorium stanowią jedną z atrakcji Krety, na którą można się dostać motorówką odpływającą z Ajos Nikolaos.
Quinta da Regaleira, Sintra, Portugalia
Quinta da Regaleira to rezydencja i park znajdujący się nieopodal zabytkowego centrum miasta Sintra w Portugalii. Jednak, będąc w tym miejscu, warto jeszcze zwiedzić zamek znajdujący się… pod ziemią. Otóż właściciel Quinta da Regaleira należał do tajnego bractwa i przy pałacu nakazał zbudować dla siebie podziemne miasto. Można tu znaleźć Studnię Wtajemniczeń, składającą się z dziewięciu segmentów. Każdy segment ma 15 schodków, a na samym dole znajdują się mroczne korytarze prowadzące do kolejnych miejsc pełnych tajemnic. Do niesamowitego labiryntu można trafić z rozmaitych tajnych wejść, ulokowanych w parku, np. pod fontannami czy wodospadami.
Leave a Reply