Siedem cudów świata, czyli siedem miejsc, najchętniej odwiedzanych przez turystów, to ciekawa inspiracja dla wszystkich, którzy planują wakacje życia. Chociaż do świata współczesnego przetrwał zaledwie jeden starożytny cud, siedem cudów świata nowożytnego równie mocno inspiruje.
Pomimo że ilość najpiękniejszych zakątków i obiektów na mapie świata została jasno określona, nie tylko one zapierają dech w piersiach. Niemniej jednak warto poznać te, które zajęły kolejne miejsca kiedyś i te, które zajmują je obecnie. Dlaczego starożytni tak chętnie inspirowali się listą starożytną? Co musisz wiedzieć o „nowych” cudach świata i dlaczego warto je zobaczyć?
Ranking, który powstał w II w p.n.e.
Być może to brzmi nieprawdopodobnie, ale pierwsza lista miejsc rekomendowanych do odwiedzenia powstała w… II wieku p.n.e.! Była dziełem Antypatera z Sydonu i obejmowała siedem budowli przynależących do antycznego świata. Zaszczytne miano cudów przypadło wówczas obiektom stworzonym przez człowieka. Chociaż te zachwycały monumentalnością, kunsztem i estetyką wykonania, do chwili obecnej przetrwał zaledwie jeden starożytny cud – Piramida Cheopsa w Gizie.
7 cudów świata starożytnego
Siedem cudów świata starożytnego, to nic innego, jak przewodnik po miejscach, które człowiek antyku powinien był zobaczyć. Poza Piramidą Cheopsa w Gizie, którą możemy podziwiać do dzisiaj, na liście znalazły się Kolos Rodyjski na Rodos, latarnia morska w Faros w Aleksandrii, mauzoleum w Halikarnasie, posąg Zeusa w Olimpii, wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie oraz świątynia Artemidy w Efezie.
7 cudów świata nowożytnego
Ranking, który powstał w II wieku p.n.e., cieszył się popularnością na przestrzeni kolejnych wieków. Kiedy siedem cudów świata starożytnego uległo zniszczeniu, średniowiecze stworzyło własną listę. Wówczas największy podziw budziły: Stonehenge, Koloseum, Krzywa wieża w Pizie, Hagia Sofia, Porcelanowa Wieża w Nankinie, Wielki Mur Chiński i Katakumby Kom el Shoqafa.
Współcześnie obowiązuje więcej niż jedna lista najpiękniejszych miejsc na ziemi. Co warto zobaczyć według tej uznanej za oficjalną, a co proponują autorzy pozostałych? Koniecznie sprawdź! Jedno jest pewne – świat nowożytny ma naprawdę wiele do zaoferowania!
Najbardziej aktualna lista 7 cudów świata nowożytnego
Najbardziej aktualna lista siedmiu cudów świata nowożytnego jest wynikiem głosowania, w którym brało udział 21 najpiękniejszych miejsc globu, zgłoszonych 1 stycznia 2007 roku. Początkiem lipca tego samego roku, uwzględniając głosy ponad 100 milionów ludzi z całego świata, wyłoniono siedem cudów świata nowożytnego. Zaszczytne miejsca zajęły:
Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński to przemyślany i zachwycający system umocnień, zarówno naturalnych, jak i wzniesionych ludzką ręką. Celem muru był podział pomiędzy północnymi Chinami, a ludami z północy, a jego budowa trwała… aż 17 wieków! Od 1987 roku Wielki Mur Chiński znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Koloseum
Wzniesione przed naszą erą, wciąż zachwyca. Koloseum, bo o nim mowa to jeden z siedmiu cudów świata i jedna z największych atrakcji turystycznych Rzymu. Początkowo organizowano w nim walki gladiatorów, później dzikich zwierząt. Od XVIII wieku funkcjonuje natomiast jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Współcześnie odbywa się tu doroczna droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.
Machu Picchu
Zapomniane i najlepiej zachowane miasto Inków, które nigdy nie wpadło w ręce hiszpańskich najeźdźców, to bez wątpienia miasto – twierdza. Zbudowane z jasnego granitu, leży 112 km od Cuzco i zachwyca nie tylko otaczającym je krajobrazem.
Taj Mahal
Mauzoleum nazywane świątynią miłości to idealnie symetryczna i zachwycająco piękna budowla. Wzniesienie świątyni trwało 22 lata i jest dziełem pracy ponad 20 tysięcy robotników i rzemieślników.
Mauzoleum zostało wzniesione na pamiątkę żony cesarza Shahdżahana – zmarłej przedwcześnie Mumtaz Mahal.
Piramidy w Chichen Itza
Najsłynniejszą piramidą w Chichen Itza bez wątpienia jest El Castillo, Świątynia Kukulkana wzniesiona na piramidzie schodkowej. Ten rejon Meksyku, niegdyś zamieszkiwany przez Majów i Tolteków zachwyca czymś jeszcze – Juego de Pelota, czyli boiskiem do brutalnej gry w piłkę.
Petra
Petrę, czyli ruiny miasta Nabatejczyków znajdziesz w południowo-zachodniej Jordanii. Bez wątpienia właśnie do miejsce stanowi jej największą atrakcję turystyczną – zachwyca nie tylko budowlami i grobowcami wykutymi w skałach, ale także – niezwykłą scenerią pustynnych gór.
Statua Chrystusa w Rio de Janeiro
Pomnik Chrystusa Odkupiciela został odsłonięty w 1931 roku na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro. Na przestrzeni kolejnych lat stał się symbolem Rio, dzisiaj natomiast – jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji.
Ósmy cud współczesnego świata
Świat nowożytny może pochwalić się jeszcze jednym cudem, zakwalifikowanym bez głosowania jako ósmy cud świata. Piramidy w Gizie, bo o nich mowa, nieustannie zachwycają i – zdecydowanie warto je zobaczyć!