Urlopy poza sezonem turystycznym cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – wraz z końcem szczytu turystycznego, milknie charakterystyczny zgiełk i pustoszeją ulice. Wielu jednak wciąż obawia się, że z przysłowiowego deszczu wpadnie bezpośrednio pod rynnę. Nie wiesz, gdzie spędzić zimowe wakacje? Cypr zdecydowanie Cię zainteresuje. Czy słusznie? Sprawdzamy!
Wbrew powszechnej opinii, Cypr cieszy się popularnością wśród podróżujących, również poza turystycznym szczytem. W dużej mierze decyduje o tym śródziemnomorski klimat wyspy, działający na turystów niczym magnes. Czy warto dać się zwieść zapewnieniom o doskonałej pogodzie? Dla kogo są wakacje na Cyprze zimą?
Cypr – wakacje zimą mają swoje zalety
Urlop w miesiącach zimowych ma swoje zalety. Zwłaszcza jeśli wolne dni decydujesz się spędzić w miejscach szczególnie tłocznych latem. Co zyskasz, wybierający Cypr? Przede wszystkim – spokój i swobodę zwiedzania. Puste będą nie tylko plaże, ale także – klimatyczne uliczki, restauracje i atrakcje turystyczne. Wciąż wysokie (jak na tę porę roku) temperatury, pozwolą Ci na aktywny wypoczynek, a niskie ceny, które obowiązują poza sezonem, nie nadszarpną Twojego budżetu.
Dla kogo są wakacje na Cyprze zimą?
Przede wszystkim dla ceniących spokój, swobodę zwiedzania i ruch – to ważne, zwłaszcza że plażowaniu na Cyprze od grudnia do lutego aura zdecydowanie nie sprzyja. Nie oznacza to jednak, że nie możesz cieszyć się urokiem greckich plaż – spacer wzdłuż wybrzeża jest jak najbardziej możliwy.
Wakacje na Cyprze zimą docenią ci, którzy lubią zwiedzać tanio i komfortowo. Brak tłumów i charakterystycznego dla turystycznego szczytu zgiełku, wyraźnie niższe ceny i łatwiejszy dostęp do turystycznych atrakcji to niewątpliwe zalety podróżowania w chłodniejszych miesiącach.
Zimowe wakacje? Cypr oferuje dodatnie temperatury
Decydując się na wakacje na Cyprze zimą, musisz mieć świadomość, że panujące tam o tej porze roku temperatury są zdecydowanie niższe, niż latem. Nie oznacza to jednak, że nie warto się tam wybrać – jeszcze w drugiej połowie listopada słupki rtęci wędrują niewiele ponad 20 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej jest w grudniu (średnia temperatura wynosi wówczas 18 stopni Celsjusza) i styczniu. Na początku nowego roku temperatura waha się pomiędzy 14, a 16 stopni Celsjusza. Co ciekawe już w lutym zaczyna robić się nieco cieplej – termometry wskazują nawet 17 stopni.
Chociaż zima na Cyprze jest ciepła, od grudnia do lutego obserwuje się wzmożone opady deszczu, co może, ale nie musi być przeszkodą podczas zwiedzania wyspy. Zwłaszcza że ilość dni deszczowych w miesiącu niemal nigdy nie przekracza dziewięciu.
Co możesz zwiedzać na Cyprze zimą?
Wakacje na Cyprze w miesiącach zimowych, poza brakiem możliwości plażowania, niczym nie różnią się od urlopu spędzanego na wyspie latem. Ze względu na wielość atrakcji, jakie proponuje grecka wyspa, możesz:
Zobaczyć greckie cuda natury
Jeśli pogoda dopisze, warto zobaczyć greckie cuda natury – piaszczyste wybrzeża, góry Trodoos, słone jeziora i malownicze półwyspy – Cape Greco oraz częściowo niedostępny dla zwiedzających Akamas. To właśnie ten ostatni, pomimo ograniczeń, jakie stawia, stanowi doskonałą bazę dla ceniących sobie aktywny wypoczynek. Biegnące przez pustkowia szlaki, zapierające dech w piersiach widoki i skaliste, często wymagające trasy to propozycja dla początkujących i zaawansowanych piechurów.
Poznać antyczne oblicze Cypru
Słoneczna pogoda to doskonała okazja, by zobaczyć antyczne oblicze Cypru. Wyspa charakteryzująca się bogatą historią, ma do zaoferowania naprawdę wiele. Przy okazji sprzyjającej aury, możesz podziwiać ruiny miasta Kurion, sanktuarium Apolla, stadionu, łaźni, bazyliki i angory.
Odwiedzić liczne kościoły i klasztory
Jak spędzić wakacje na Cyprze, kiedy pada deszcz? Możesz wyruszyć szlakiem zapierających dech w piersiach kościołów i klasztorów. Wśród najpiękniejszych należy wymienić Panagia tou Kykkou, z pilnie strzeżoną (przed fotografowaniem!) ikoną Matki Boskiej, Stawrowouni, zlokalizowany na szycie 700-metrowego wzniesienia, a także – Panagia Chrysoroyiatissa, słynący z winnicy i produkowanego tutaj wina.