Zachwyca bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, zapiera dech w piersiach malowniczymi krajobrazami i doskonale łączy orientalną tradycję ze współczesnymi wpływami europejskimi. Wakacje w Turcji wśród polskich turystów wciąż cieszą się ogromną popularnością. Najpiękniejszy kraj basenów Morza Śródziemnego znalazł się także na Twojej wakacyjnej check liście? Czytaj dalej i uzupełnij informacje praktyczne na temat docelowego miejsca podróży i sprawdź 11 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!
Wakacje w Turcji: informacje praktyczne
Leżąca na dwóch kontynentach jednocześnie Turcja jest państwem muzułmańskim, co w praktyce oznacza, że dominującą tutaj religią jest islam. Jednocześnie jednak Turcja nie jest państwem wyznaniowym – widoczne są wpływy kultury europejskiej, co doceniają turyści z różnych stron świata, także z Polski. O popularności Turcji decydują także bogata oferta turystyczna, przystępne ceny, luksusowe kurorty, doskonała pogoda i ogrom atrakcji. Jakie informacje praktyczne warto uzupełnić przed wyjazdem?
Sprawdź, jaka pogoda czeka na Ciebie na miejscu
Sezon turystyczny, a więc – odpowiedni czas na wakacje w Turcji trwa tutaj od kwietnia do listopada. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą liczyć na urlop w standardowych miesiącach (od czerwca do sierpnia). Jednocześnie jest to czas występowania najwyższych temperatur – w czasie tropikalnych upałów, słupki rtęci nierzadko przekraczają 40 stopni Celsjusza. Jeśli zależy Ci na nieco „chłodniejszych” wakacjach, odwiedź Turcję w na wiosnę lub jesienią.
Masz ochotę zwiedzać urokliwe miasteczka i poznać najważniejsze zabytki? Wakacje w Turcji zaplanuj zimą. Nie będzie to trudne, zwłaszcza jeśli postawisz na urlop z biurem podróży. Atrakcyjna oferta jest dostępna przez cały rok.
Zapoznaj się z lokalnymi potrawami
Podczas wakacji w Turcji masz ochotę spróbować nowych smaków? Mamy doskonałą wiadomość – popularny kebab nie jest jedyną potrawą wartą skosztowania (chociaż szybko przekonasz się, że ten występuje w wielu wariantach!). Zwłaszcza że dostępne na miejscu dania kuszą bogactwem smaków i aromatów.
Turcja słynie także z doskonałych deserów. Baklawa przyrządzona na bazie miodu, orzechów i cynamonu, ukrytych w cienkich warstwach ciasta przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkich połączeń.
Jakie inne potrawy warto spróbować? Ostro przyprawione pierożki manti z jagnięciną, turecką wersję popularnych w Polsce obwarzanków, czyli simit, a także – prawdziwą, lokalną kawę i pide, czyli placki z mąki pszennej, będące doskonałą bazą dla dowolnych składników.
Zlokalizuj zabytki i atrakcje w okolicy kurortu
Wybierając się na wakacje, koniecznie sprawdź, jakie atrakcje, zabytki i inne miejsca, warte zobaczenia są zlokalizowane w okolicy kurortu, w którym planujesz się zatrzymać. Zależnie od oczekiwań, urlop możesz spędzić aktywnie albo na beztroskim lenistwie. Do wyboru pozostaje cały wachlarz możliwości: meczety łączące nowoczesną konstrukcję z tradycyjną religijnością, kolorowe bazary i zachwycające zabytki.
Ciekawostki, czyli 11 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed wyjazdem
Bezpieczne i ciekawe zwiedzanie Turcji będzie wymagało od Ciebie zgromadzenia szerszej wiedzy niż ta dotycząca położenia, dominującej religii, pogody i tradycyjnej kuchni. Poniżej znajdziesz 11 ciekawostek wartych zapamiętania.
1.Targowanie się na bazarach jest w dobrym tonie. W myśl niepisanej zasady, mówiącej, że nietargowanych rzeczy się nie kupuje, możesz śmiało zbijać cenę. Z pewnością będzie to dla Ciebie nowe doświadczenie!
- 2. Zniżki studenckie obowiązują również w Turcji. Jest jednak jeden warunek – musisz mieć legitymację ISIC, czyli legitymację międzynarodową. Tę dogodność możemy zawdzięczać wpływom europejskim.
- Po angielsku prawdopodobnie porozumiesz się wyłącznie w dużych miastach. W przypadku problemów z komunikacją zwróć się o pomoc do młodych ludzi. Nie mówisz po angielsku i obawiasz się problemów mogących wynikać z bariery językowej? Zdecyduj się na wakacje z biurem podróży – obecny na miejscu rezydent zadba o Twój komfort.
- Zwiedzając meczety, koniecznie zasłaniaj kolana. Ta zasada dotyczy również mężczyzn. Co więcej, pamiętaj, że meczety podzielone są na sekcje – inne zwiedzają panie, inne panowie.
- Kupując na targach, próbuj! To nie żart – decydując się na zakupy na jednym z barwnych targów, możesz nie tylko zbijać cenę, ale także, przed zakupem spróbować proponowany towar, niezależnie od tego, czy jest to śliwka, orzech, czy coś innego.
- Gniazdka elektryczne w Turcji są identyczne, jak w Polsce. Nie musisz zatem martwić się ewentualnymi problemami z ładowaniem telefonu albo laptopa.
- Czas w Turcji jest inny niż w Polsce. Jeśli w Polsce jest 10:00, w Turcji jest już 11:00, a więc – jest o godzinę później.
- Zakrywanie włosów w przypadku kobiet nie jest obowiązkowe – zarówno w przypadku turystek, jak i Turczynek.
- Wyjazd do Turcji nie wymaga wizy, jeśli podróżujesz turystycznie, a planowany pobyt nie przekroczy 90 dni. Jednocześnie jednak obowiązuje Cię wymóg posiadania ważnego paszportu.
- Waluta obowiązująca w Turcji to lira turecka. Warto wiedzieć, że jedna lira to 100 kurszy. Nie musisz wszystkich pieniędzy wymieniać przed wyjazdem – w Turcji aż roi się od kantorów, w których bez trudu wymienisz zarówno euro jak i dolary.
- Problemy żołądkowe – mogą, ale nie muszą się pojawić. Mogą ze względu na zupełnie inną florę bakteryjną. Zabierz ze sobą odpowiednie leki i unikaj picia nieprzegotowanej wody.