All inclusive to jedna z najwygodniejszych form spędzania urlopu, ponieważ pozwala na beztroski relaks i świetną zabawę dzięki różnym usługom wliczonym w cenę. Zazwyczaj koszt wycieczki All inclusive obejmuje wyżywienie, napoje, a niekiedy również dostęp do animacji czasu wolnego. Co warto wiedzieć o tym systemie hotelarstwa? Jakie są jego rodzaje?
Czym tak naprawdę jest All inclusive?
Jedną z najchętniej wybieranych opcji wycieczkowych jest system All inclusive. Na czym tak naprawdę polega ta opcja? All inclusive to w dosłownym tłumaczeniu – “wszystko w cenie”. System polega na tym, że prócz noclegu w cenie wycieczki znajduje się pełne wyżywienie oraz pozostałe usługi, które oferuje hotel. Należy jednak pamiętać, że jakość serwowanych potraw w poszczególnych resortach może diametralnie się różnić. Taka sama sytuacja dotyczy napojów i drinków, które co prawda są nieograniczone, ale bardzo często ich smak pozostawia wiele do życzenia. Z tego też względu osoby, które miały już do czynienia z wycieczkami All inclusive, i jakość serwowanej przez hotel oferty nie była dla nich zachwycająca, najczęściej decydują się na bardziej rozbudowane, ale też droższe wersje All inclusive.
Oprócz klasycznej wersji istnieje również możliwość wykupienia opcji UAI, czyli Ultra All Inclusive oraz Total All Inclusive. UIA to nieco bardziej rozszerzona wersja All inclusive, ponieważ oferuje dodatkowo room service, snack bary czy markowe, importowane alkohole. Z kolei Total All inclusive zazwyczaj umożliwia bezpłatne korzystanie z siłowni, zapewnia opiekę instruktora w przypadku różnych dyscyplin sportowych czy w przypadku naszych pociech – całodzienną opiekę w klubach dziecięcych. Wbrew pozorom, wycieczka z systemem All inclusive nie w każdym hotelu oznacza to samo. All inclusive można również podzielić na wersję light i soft, którą różni rodzaj posiłków oraz ilość podawanego alkoholu. Można też wyróżnić opcję All inclusive 24 i All inclusive plus. Pierwszy pakiet polega na tym, że uczestnicy wycieczki mogą korzystać z usług hotelowych przez całą dobę, z kolei wersja “plus” jest bardziej rozszerzona i umożliwia m.in. korzystanie z zabiegów SPA czy gadżetów plażowych.
All inclusive nie zawsze oznacza to samo
Jak widać All inclusive nie zawsze zachwyci nas taką samą obsługą, wysokiej jakości jedzeniem czy wyszukanymi drinkami. Niestety wykupienie tego typu pakietu nie jest gwarancją na to, że będziemy mogli korzystać z posiłków i napoi przez całą dobę. Należy dokładnie przeanalizować każdą ofertę, którą proponuje hotel, aby nie doszło do nieporozumień między obiema stronami. W przypadku wycieczek z dziećmi warto zapoznać się z ofertą animatorów, a w kwestii zwiedzania objazdowego należy pamiętać o ewentualnych wydatkach w postaci napiwków czy wstępów do różnych miejsc. Co prawda opcja All inclusive jest doskonałą formą wypoczynku, ponieważ najzwyczajniej w świecie odciąża nas od żmudnej organizacji każdego dnia wyjazdu, jednak czasami ten rodzaj usługi hotelowej po prostu się nie opłaca. Niekiedy różnica finansowa między poszczególnymi opcjami jest horrendalnie wysoka. Według niektórych usługi All inclusive powinny obejmować nie tylko jedzenie, drinki i ręczniki na plażę, ale również każdą inną atrakcję dostępną w otoczeniu resortu. Nic bardziej mylnego! Każda dodatkowa atrakcja znajdująca się na terenie hotelu jak aquapark, bilard, shisha czy sztuczne lodowisko w standardowym systemie All inclusive jest dodatkowo płatna i uprawnia do darmowej i nielimitowanej zabawy jedynie po wykupieniu odpowiedniego pakietu.
Jaki pakiet w takim razie wybrać?
Ostateczny wybór powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób planujemy spędzać wakacje, a także czy wybieramy się na nie w towarzystwie dzieci. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które planują spędzać czas głównie poza hotelem będzie zrezygnowanie z dobrodziejstw systemu All inclusive ze względów finansowych. Pieniądze zainwestowane w rozbudowaną opcję All inclusive można będzie przeznaczyć na posiłki poza hotelem, które mogą się okazać nie tylko tańsze, ale również lepsze pod względem smaku. Ponadto nie każdy hotel oferuje menu dostosowane do naszych potrzeb, (brak opcji wegańskich, bezmlecznych, bezglutenowych czy opartych o owoce morza) dlatego zwiedzanie pobliskich restauracji będzie najlepszym rozwiązaniem.
Opcja All inclusive nie sprawdzi się w przypadku osób, które nie są zwolennikami alkoholu i przez cały wyjazd nie skorzystają z usługi, za którą zapłacili. Ponadto istnieje ryzyko, że nie będą to trunki najwyższej jakości, a ich wartość procentowa pozostawi wiele do życzenia. Należy również pamiętać, że bar z alkoholem nie będzie do naszej dyspozycji tuż po godzinie 22 (w zależności od resortu), jeśli nie wykupiliśmy pakietu All inclusive 24.
W wyniku nieporozumień i braku doszlifowania szczegółów, duża liczba gości nie jest zadowolona z usług oferowanych przez daną placówkę, przez co niestety skargi dotyczące nawet najbardziej niedorzecznych kwestii są na porządku dziennym. Jeśli zależy nam na najbogatszej formie All Inclusive, to warto wybrać opcję Total. Do dyspozycji gości pozostaje zazwyczaj duży wybór alkoholu, regionalne posiłki, obfite snack bary, a także możliwość korzystania z infrastruktury hotelowej i usług instruktora. Bardzo często Total All inclusive obejmuje również wieczorne programy rozrywkowe, występy, zabawy i wycieczki, które nie kryją dodatkowych kosztów. Z kolei wersja podstawowa będzie dobrym rozwiązaniem na urlopy rodzinne dla osób, którym najbardziej zależy na gotowych posiłkach dla swoich pociech. All inclusive pozwala oszczędzić czas i skupić się na wspólnej zabawie i odpoczynku.
Leave a Reply