Tunezja, po długiej nieobecności w ofercie biur podróży nareszcie wraca! Afrykański kraj znalazł się także na Twojej liście wakacyjnych planów? Sprawdź, co może zaoferować Ci Tunezja, co warto wiedzieć i jak przygotować się do egzotycznych wakacji. Szybko przekonasz się, że respektowanie lokalnych praw, zwyczajów i tradycji zapewni Ci przychylność mieszkańców i pozytywnie wpłynie na jakość wakacji.
Zanim wyjedziesz, czyli co z dokumentami?
Jesteś obywatelem Polski i chcesz spędzić wakacje w Turcji, jednak obawiasz się, że formalności mogą okazać się zbyt zawiłe? Mamy dobrą wiadomość – na okres do 90 dni jesteś zwolniony z obowiązku wizowego. Oznacza to, że wjazd do Tunezji odbywa się za okazaniem paszportu. Musi on być jednak ważny jeszcze przez okres 3 miesięcy od daty planowanego opuszczenia państwa.
Pamiętaj, że paszport (lub wiza) to dokumenty, co do których autentyczności nie może być żadnych wątpliwości. Zatem – bezwzględnie muszą być w idealnym stanie. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed urlopem – wówczas zyskasz czas na ewentualne wyrobienie nowego dokumentu. Co w przypadku, gdy przedstawisz zniszczony, zmięty lub niewyraźnie podbity/podpisany paszport? W najlepszym wypadku czeka Cię uciążliwa procedura wyjaśniająca, a w najgorszym – cofnięcie z granicy.
Sprawdź, o czym informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych
MSZ na bieżąco informuje o sytuacji w poszczególnych państwach, jednocześnie zwracając uwagę na potencjalne i realne zagrożenia. Nie inaczej jest w przypadku Tunezji. Co warto wiedzieć zanim w Twoje wsiądziesz do samolotu?
– Niektóre obszary Tunezji nie są polecane zwiedzającym. Zgodnie ze wskazówkami MSZ, należą do nich pogranicze tunezyjsko-algierskie, Park Narodowy Jebel Mgilla, Park Narodowy Jebel Chambi, pustynia w południowej części kraju (za wyjątkiem miejscowości turystycznych Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin) i pogranicze tunezyjsko-libijskie.
– Zgodnie z zaleceniami MSZ, należy unikać podróży do „gubernatorstw (wilajatów): Kafsa (Gafsa), Al Kasrajn (Kasserine) oraz Sidi Bu Zajd (Sidi Bouzid), gdzie z uwagi na pogarszającą się sytuację ekonomiczną często dochodzi do manifestacji, protestów społecznych i blokad dróg.”
– Pomimo, że dzięki działaniom podjętym przez służby bezpieczeństwa, na terenie Tunezji nie doszło do kolejnych ataków terrorystycznych, kraj jest uznawany za obciążony zagrożeniem.
W Tunezji funkcjonuje obowiązek meldunkowy
Co warto wiedzieć o pobycie w Tunezji? Że funkcjonuje tam obowiązek meldunkowy. Jeśli wybierasz się na wakacje z biurem podróży, lub prywatnie – do hotelu, nie musisz się o nic martwić, procedura następuje automatycznie. W innych sytuacjach obowiązek zameldowania turysty ciąży na osobie zapraszającej.
Jak zorganizować bezpieczne wakacje w Tunezji?
Zgodnie z zaleceniami MSZ i innych, rozsądnie będzie zrezygnować z samodzielnego organizowania wycieczki. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie touroperatora, który w swojej ofercie przygotował odpowiadający Ci wariant. Wyjazd z biurem podróży ma mnóstwo zalet, zwłaszcza jeśli wybierasz się do kraju o zupełnie różnej kulturze i religii. Na miejscu stała opieka pracowników i rezydenta okaże się niezastąpiona.
Będąc na miejscu, pamiętaj, by nie opuszczać obszarów turystycznych i głównych szlaków komunikacyjnych. Prawdopodobnie nie znajdziesz tam nic interesującego, a niepotrzebnie narazisz się na nieprzyjemności i kradzież. Co jeszcze musisz wiedzieć?
– Kobiety, zwłaszcza blondynki nie powinny odsłaniać zbyt wiele ciała, co więcej – warto zasłonić również włosy. Skromny strój ograniczy niechciane zaloty miejscowych.
– Chcesz poznać tunezyjskie targi, kupić lokalne produkty i przywieźć do domu niezapomniane wspomnienia? Targuj się! Targowanie w tym państwie jest elementem tradycji, a kupno produktu po zaproponowanej przez sprzedawcę cenie może go urazić. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać i nie zbijać cen zbyt nisko.
– Chcesz w nietypowy sposób zwiedzać Tunezję? Co warto wiedzieć, decydując się na zwiedzanie na grzbiecie wielbłąda? Przede wszystkim – że warto założyć spodnie! W przeciwnym razie możesz nabawić się bolesnych otarć!
– Nie kupuj drinków z kostkami lodu. Dlaczego? Ponieważ to zamrożona woda z kranu, na którą Twój organizm może źle zareagować. Chcąc uniknąć bólu brzucha i biegunki, kupuj wodę butelkowaną. Warto również, już na kilka dni przed wyjazdem, przyjmować środki osłonowe.
– Marzysz, by zwiedzać Tunezję samochodem? Zastanów się jeszcze raz! Tu nie obowiązują żadne przepisy drogowe, a każdy może jeździć tak, jak chce.
– Koniecznie pamiętaj o zakazie fotografowania. Oczywiście nie wszędzie. Absolutnie nie możesz uwieczniać na fotografiach budynków rządowych i wojskowych. Chcesz fotografować ludzi? W dobrym tonie będzie zapytanie o zgodę.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Wybierasz się do Tunezji? Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek i przekonasz się, dlaczego warto o nie zadbać!
Wakacje kojarzą się z beztroską – zwłaszcza te na egzotycznych plażach. Warto jednak pamiętać, że malownicze widoki, ciepła woda i wysokie temperatury nie chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami. Jeśli chcesz czuć się swobodnie podczas wakacyjnych wojaży, koniecznie zadbaj o ubezpieczenie na wyjazd. Dobrze, by uwzględniało również pakiet zdrowotny – w końcu zmiana kontynentu nie służy każdemu. Pełne ubezpieczenie powinno obejmować:
– ochronę Assistance, czyli także opłacenie transportu medycznego do Polski;
– ubezpieczenie NNW, chroniące Ciebie i Twoich bliskich w przypadku śmierci lub uszczerbku na zdrowiu;
– ubezpieczenie OC, pomocne wówczas, gdy musisz ponieść odpowiedzialność za wyrządzone przez siebie szkody.
Co warto zobaczyć w Tunezji?
Jesteś gotowy na wyjazd, wiesz, o czym musisz pamiętać, jak dbać o bezpieczeństwo i jakich sytuacji lub miejsc unikać? Czas sprawdzić, co warto wiedzieć o atrakcjach turystycznych Tunezji! A tych jest naprawdę sporo.
Warto zobaczyć przede wszystkim Tunis, stolicę Tunezji, która zachwyca architekturą. Tu również możesz podziwiać historyczną kolekcję mozaik. W niedużej odległości od Tunis znajdziesz archeologiczne Muzeum Bardo. Zachwycą Cię rzymskie mozaiki, rzeźby i sarkofagi.