Blog Suncenter > Ciekawostki > Chorwacja – w tym kraju można sie zakochać!

Chorwacja – w tym kraju można sie zakochać!

Zwykle zastanawiamy się, czy wybrać się w góry, do miasta, czy nad morze? Jak połączyć upodobania wszystkich towarzyszy podróży? Dobra wiadomość jest taka, że istnieje miejsce, w którym nie trzeba z niczego rezygnować! Zapraszamy do Chorwacji. Oto siedem powodów, dla których zapewne zakochamy się w tej krainie.

Położona nad Adriatykiem Chorwacja od wieków zdołała już przyciągnąć wiele nacji, które zostawiły w niej swoje ślady – od Rzymian i Celtów, przez Włochów i Francuzów, aż po Austriaków i Węgrów. No i Polaków, rzecz jasna. I nic w tym dziwnego, kraina ta łączy w sobie wszystko, czego można oczekiwać od miejsca wybranego na wyczekiwany urlop. Miejscowi są gościnni, a czasem potrafią nawet zaskoczyć kilkoma polskimi słowami. Mało tego, wyprawa nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a dojazd jest prosty. Wielu z nas zresztą już wcale nie trzeba Chorwacji przedstawiać.

Slow life

Wyrwani z codziennej bieganiny z ulgą odkryjemy, że trafiliśmy do miejsca, w którym czas płynie wolniej. Zegar na jednej z chorwackich wież ma tylko jedną wskazówkę – zupełnie tak, jakby tu nie liczono czasu minutami, lecz godzinami. Żyje się niespiesznie. Kawy na wynos tu nie dostaniemy. Siadamy w jednej z kafejek i celebrujemy chwilę, rozmawiamy z przyjaciółmi lub po prostu cieszymy oko widokami. Idea „slow life” jest tu osiągalna – można się spokojnie zatrzymać.

Przyroda

Chorwacja to góry i morze. Najwyższym szczytem jest Sveti Jure (1762m n.p.m.), na który można wejść szlakiem lub wjechać odważnie pnącą się w górę drogą asfaltową. Wielkim urozmaiceniem jest 1185 wysp, wśród których jedna – Brac – jest miejscem pozyskiwania marmuru cenionego na całym świecie. Ciekawostką jest plaża Zlatni Rat, której cypel zmienia kształt pod wpływem morza i wiatru. Na terenie kraju znajdziemy też rezerwaty dzikiej przyrody zamieszkane przez niedźwiedzie, rysie, wilki i kozice oraz park narodowy z jeziorami i wodospadami. Szlaki są przyjazne zarówno dla turystów indywidualnych, jak i dla całych rodzin.

Słońce

Nie można tu narzekać na pogodę. Nawet zima jest łaskawa i bezśnieżna, oferując 15 stopni ciepła, a lato można wręcz uznać za skwarne, gdyż temperatura dochodzi do 40 stopni, a 30 to norma. Najbardziej upalnie jest oczywiście w lipcu i sierpniu, ale najprzyjemniejszy – z punktu widzenia Polaków – jest wrzesień.

Aktywny wypoczynek

Upał nie oznacza, że koniecznie trzeba leżakować. Chorwacja oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji dla aktywnych. Jedną z nich jest pływanie jachtem, który można wynająć na kilka dni i dowolnie podróżować, zatrzymując się na noce w żeglarskich marinach i miejskich portach. Inną emocjonującą przygodą jest spływ pontonem w Górach Dynarskich, Mosor i Biokovo. Rwąca, kręta rzeka Cetina jest również celem miłośników kajakarstwa i raftingu. Mniej spragnieni adrenaliny mogą podczas wycieczki do Chorwacji wybrać wjazd kolejką linową na Srđ – szczyt górujący 400 metrów nad Dubrownikiem. Jest to znakomity punkt widokowy. Dostrzec z niego można nie tylko Adriatyk i kilka wysp, ale również sąsiednie kraje: Bośnię, Hercegowinę, a nawet Czarnogórę.

Zwiedzanie

Chorwacja w pełni zasługuje na intensywne zwiedzanie. Jest tu wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Katedra św.Jakuba w Šibeniku, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Stare Miasto w Dubrowniku, zabytkowe centrum Splitu z Pałacem Dioklecjana, zabytkowe miasto Trogir oraz Zespół Bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreču. Nie sposób więc nie zobaczyć chociaż głównych miast tej regionu: Dubrownika i Splitu. Stradun – marmurowa promenada Dubrownika – to elegancki deptak otoczony niezliczonymi kafejkami i sklepikami. Split natomiast łączy starożytność ze współczesnością, zaskakując ogromną starożytną letnią rezydencją cesarza, w której obecnie mieszkają aż trzy tysiące ludzi. Warta odwiedzenia jest również tajemnicza wyspa Lokrum z ruinami klasztoru, ogrodem botanicznym i mocno zasolonym jeziorem, w którym można unosić się na wodzie bez najmniejszego wysiłku.

Smaki

Do przyjemności podczas wyprawy do Chorwacji należy również próbowanie lokalnych przysmaków. W dubrownickiej restauracji Lokanda Peskarija w starym porcie można degustować doskonałej jakości owoce morza. Do takiej kolacji pasować będzie gemiszt, czyli białe wino zmieszane z wodą gazowaną. Natomiast w nowym porcie w Gruzu każdego dnia czeka targ ze świeżymi produktami i kwiatami. Stragany pełne są m.in. owoców, warzyw i, rzecz jasna, dopiero co złowionych w Adriatyku ryb. Do smaków tego regionu należą też znakomite wina i oliwy.

Relaks

Chorwacja dysponuje wspaniałym wybrzeżem i licznymi wyspami. Nie brakuje miejsca na odpoczynek w promieniach słońca. Wspaniały krajobraz i kojący turkus wody to będące na wyciągnięcie ręki prawdziwe widoki ze zdjęć pocztówkowych. Plaże ciągną się kilometrami. Jedną z nich jest Copacabana – nawiązująca nazwą do Rio de Janeiro. To miejsce niekończącej się letniej imprezy. Spragnionym spokoju natomiast należy się informacja, że Chorwacja znana jest również z uprawy lawendy, której zapach koi zmysły.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *