Blog Suncenter > Ciekawostki > Egipskie atrakcje, które zaskoczą turystę

Egipskie atrakcje, które zaskoczą turystę

Państwo Faraonów każdego roku przyciąga tłumy turystów z całego świata – jest to zdecydowanie jeden z ulubionych kierunków podróżniczych Polaków. Najpopularniejszym rodzajem wypoczynku w Egipcie są wciąż wakacje all inclusive. Nie ma się co dziwić, luksusowe kurorty kuszą znakomitymi warunkami zakwaterowania, a pogoda sprzyja głębokiemu relaksowi i złocistej opaleniźnie. A może by tak nauczyć się nurkować w Morzu Czerwonym lub wybrać się z przyjaciółmi na safari? Arabska Republika Egiptu ma do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Egipt – kolebka starożytnej cywilizacji

Podróże dają nam możliwość nie tylko spędzenia urlopu w niebanalnym miejscu, ale przede wszystkim pozwalają dowiedzieć się więcej o ludziach, kulturze i historii, co poszerza horyzonty. Po każdej wyprawie wracamy z głową pełną wspomnień i nową wiedzą, która często zmienia nasze postrzeganie świata. Egipt należy do krajów skrywających skarby cywilizacji liczącej wiele tysięcy lat. Wszyscy miłośnicy starożytnych tajemnic będą wprost zachwyceni możliwością cofnięcia się w czasie, oglądając na własne oczy niezwykłe zabytki! Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

  • Piramidy w Gizie

Z czym wszyscy kojarzymy dolinę Nilu? Oczywiście z dużymi piramidami, które zawsze wydawały się odległe i nieosiągalne, jakby położone gdzieś na końcu świata. Aby spełnić swoje marzenie i zobaczyć je na własne oczy, koniecznie trzeba udać się do Gizy. Znajdują się tam piramidy wybudowane w XXV  wieku p.n.e. należące do siedmiu cudów starożytnego świata. Są to najstarsze tego typu budowle, które jako jedyne zachowały się do obecnych czasów! Zwiedzenie grobowców faraonów z pewnością będzie niecodziennym i niezapomnianym przeżyciem – zupełnie odmiennym od wypoczywania na piaszczystej plaży. W Gizie spotkamy ogromną piramidę Cheopsa i Chefrena, a także nieco mniejszą: Mykerinosa oraz inne ciekawe obiekty. Wystarczy wynająć przewodnika i wyruszyć w niezwykłą wędrówkę w samo centrum historii!

  • Wielki Sfinks w Gizie

Pozostając w tej samej miejscowości, nie można pominąć innego ważnego zabytku, jakim jest Wielki Sfinks, czyli olbrzymi posąg leżącego lwa z ludzką głową – został on wykuty z jednego bloku skalnego i według doniesień archeologów prawdopodobnie przedstawia faraona Chefrena. Monumentalna rzeźba ma aż 20 m długości i 73 m długości – uchodzi za jeden z najstarszych tego typu budowli na świecie. Charakterystyczną cechą sfinksa z Gizy, którą od razu zauważymy, jest brak nosa – wszystko za sprawą islamskiego derwisza uważającego egipski posąg za pogańskiego bożka. W przeciągu stuleci swojego istnienia rzeźba została wiele razy zasypywana piaskiem. Jej odkopaniem i renowacją zajęto się dopiero w 1925 roku.

  • Zespół świątynny Abu Simbel

Kolejnym rozpoznawalnym na całym świecie zabytkiem, który mieści się w Abu Simbel, jest przepiękny obiekt wybudowany przez największego egipskiego faraona Ramzesa II na cześć bogów Słońca. Przy wejściu do świątyni znajdują się cztery majestatyczne rzeźby o wielkości 20 metrów przedstawiające rodzinę Ramzesa – matkę, żonę oraz dzieci, co zdecydowanie robi wrażenie na odwiedzających. We wnętrzu zobaczymy nietuzinkowe płaskorzeźby z wizerunkiem władcy oraz bogato zdobione reliefy innych bogów.

Inne wspaniałe atrakcje w Egipcie

Oprócz niezwykle interesującej starożytnej historii i zabytków, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na kuli ziemskiej, Kraj Faraonów oferuje turystom znacznie więcej. Podczas wakacji w Egipcie nie można sobie odmówić kilku niecodziennych doświadczeń. Należą do nich m.in.:

  • Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Miłośnicy podwodnego świata będą wprost zachwyceni możliwością odkrywania bajecznej rafy koralowej z niezwykłą florą i fauną. To aktywność przeznaczona praktycznie dla wszystkich, niezależnie od tego, czy mieliśmy już wcześniej do czynienia z nurkowaniem – frajdę odnajdą zarówno zaawansowani, jak i początkujący. Decydując się na urlop w jednym z ekskluzywnych kurortów, nie można przegapić okazji zobaczenia tego, co kryje się w głębinach Morza Czerwonego.

  • Znalezienie się pośrodku pustyni – Wielkie Morze Piasku na Saharze

Jeśli wolimy pozostać na suchym lądzie, podczas pobytu w Egipcie mamy niepowtarzalną okazję znaleźć się na Saharze – największej gorącej pustyni na świecie! Wielkie Morze Piasku jest trzecim co do wielkości polem wydmowym na świecie. Najłatwiej dostaniemy się tam przez oazę Siwa, od której rozpoczyna się cała wyprawa. Błogi spokój wijących się wydm i gwieździste niebo w ciemną noc zapewnią spektakularne wrażenia.

  • Rejs Nilem

W jaki sposób najlepiej zwiedzić Górny Egipt? Oczywiście drogą wodną! Przez wieki życie Egipcjan koncentrowało się wokół najdłuższej rzeki na Ziemi nazwanej Nilem. Przy okazji zobaczymy najpiękniejsze zakamarki Kraju Faraonów, wypoczywając i delektując się promieniami słońca. Wycieczki statkiem cieszą się w Egipcie niesłabnącą popularnością wśród turystów. Nil można przemierzyć tradycyjną feluką lub ekskluzywnym statkiem. To zdecydowanie przyjemniejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż jazda zatłoczonym autokarem czy obserwowanie znakomitych obiektów przez szybę. Z pewnością warto spróbować!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *