Blog Suncenter > Ciekawostki > Gejzery i wodospady – czyli co można zobaczyć w krajach skandynawskich

Gejzery i wodospady – czyli co można zobaczyć w krajach skandynawskich

Każdy, kto za cel swoich wojaży obiera raczej zakątki urzekające naturalnym pięknem przyrody, niż rozbudowane aglomeracje miejskie, powinien zainteresować się Skandynawią. Oprócz majestatycznych gór i czystych lasów znajdziemy tam malownicze wybrzeża oraz oszałamiające niespodzianki wodne – wytryskujące z ziemi gejzery oraz spadające z ogromną siłą wodospady.

Skandynawia nie należy do najpopularniejszych kierunków podróży Polaków. Być może ze względu na powszechne poszukiwanie na miejsce wypoczynku raczej regionów cieplejszych niż Polska, czyli położonych na południu. Jednak przyczyną może być również zwyczajny brak wiedzy o tym obszarze Europy. Okazuje się bowiem, że północne regiony naszego kontynentu to fascynujące krainy, kryjące mnóstwo niespodzianek. Ich niezaprzeczalnym atutem jest zwłaszcza zachwycająca przyroda.

Północna Europa

Do krajów skandynawskich zaliczamy te, które mieszczą się na Półwyspie Skandynawskim, a więc Norwegię i Szwecję. Tradycyjnie do tej grupy włącza się też Danię. W znaczeniu jeszcze szerszym, ze względu na powiązania historyczne i kulturowe, Skandynawią nazywamy ogólnie obszar północnej Europy, w granicach którego znajduje się pięć krajów: Norwegia, Szwecja, Dania oraz Islandia i Finlandia. Co prawda, precyzyjne nazewnictwo każe mówić o tych krajach jako nordyckich (czyli północnych – od słowa „nord” oznaczającego północ), a nie skandynawskich, ale – jak to się mówi – zdania uczonych są tu nieco podzielone.

Wdzięk wody

Już od czasów szkolnych każdy zapewne kojarzy Skandynawię z oryginalnym wybrzeżem zwanym fiordem. Uroków wody jest tam jednak znacznie więcej. Skandynawia otwiera przed swoimi gośćmi bogactwo wodnych atrakcji. Są wśród nich rzeki, jeziora, gejzery, wodospady i liczne wyspy przybrzeżne. Jest to malownicza pozostałość po lodowcach i lądolodach, które 10 tysięcy lat temu pokrywały te tereny.

Fiordy norweskie

Charakterystycznym dla Norwegii sposobem ukształtowania wybrzeża są fiordy. Woda morska wlewa się w ląd poprzez niezliczone rozpadliny skalne, tworząc niezwykle ciekawe widoki. Te cuda natury zostały docenione wpisem na listę UNESCO – znalazły się na niej Geirangerfjord (najbardziej widowiskowy) oraz Sognefjord (najgłębszy i najdłuższy) – każdy turysta powinien zobaczyć je podczas wyjazdu do Norwegii.

Wodospady

Urozmaicone ukształtowanie powierzchni jest przyczyną powstania niezliczonych wodospadów. Ilość samych tylko ważniejszych przekracza tysiąc! Najwyższy – choć złożony z kilku strumieni – to Vinnufossen, liczy aż 860 metrów. Najwyższy jednostrumieniowy to Mangefossen – 773m, z tego 300m zupełnie swobodnego spadku. Natomiast najczęściej odwiedzanym przez turystów wodospadem jest Vøringsfossen, liczący 145m pionowego, a 182m całkowitego spadku wody, kończący się w malowniczej dolinie Måbødalen.

Siła natury

Nietrudno sobie wyobrazić, jak ogromną siłę kryje w sobie takie zjawisko. Miejscowi nauczyli się ją wykorzystywać do pozyskiwania energii i zbudowali kilkaset elektrowni, które napędzane są siłą spadającej wody. Z tego względu poza sezonem letnim niektóre wodospady są nieczynne, tzn. niewidoczne, bo strumień wody jest kierowany do zabudowań elektrowni. Również niska temperatura, przez którą zimą zamarzają nawet spady wodne, jest powodem, dla którego te niezwykłe zjawiska należy odwiedzać latem. Najbardziej widowiskowo prezentują się od maja do lipca, kiedy to po wiosennych roztopach jest w nich najwięcej wody.

Wyspy skandynawskie

Wspaniałym urozmaiceniem widokowym w Skandynawii jest również nagromadzenie wysp przybrzeżnych. W samej Norwegii znajdziemy ich aż 150 tysięcy. Te niewielkie wysepki zwane szkierami bywają nawet miejscem zamieszkania miejscowych miłośników natury. Niektóre tworzą urzekające krajobrazowo, większe archipelagi, wśród nich znane są zwłaszcza Lofoty i Vesterålen.

Naturalne fontanny

Woda potrafi oczarować niezwykle widowiskowo. I o ile jeszcze wodospady mniejsze lub większe są nam zwykle choćby trochę znane z doświadczenia, o tyle woda wytryskująca pod ogromnym ciśnieniem z ziemi kojarzy nam się tylko z fontanną. Tymczasem w krajach skandynawskich można oglądać naturalne gejzery, osiągające wysokość kilkudziesięciu metrów!

Gejzery islandzkie

Słowo „gejzer” pochodzi od nazwy największego kiedyś w Islandii gejzeru Geysir. Bo to właśnie Islandia słynie z tych niesamowitych przyrodniczych niespodzianek. Gejzery powstają na bazie gorących źródeł, z których regularnie co jakiś czas wystrzela w górę słup wrzącej, parującej wody. Jest tylko sześć regionów na świecie, w których można oglądać to rzadkie zjawisko. Warto wybrać się do krajów skandynawskich na wyprawę, aby się nimi zachwycić.

Gorące źródła

Gorące źródła, których tak widowiskowym efektem dodatkowym są gejzery, służą również ludziom w celach uzdrowiskowych. Przykładem jest islandzka Błękitna Laguna (Bláa Lónið) na półwyspie Reykjanes, która oferuje kąpiele w ciepłej, parującej wodzie bogatej w minerały.

Inne atrakcje przyrodnicze

Islandia ponadto oferuje piękne wodospady, szerokie, czarne plaże nad oceanem, rzeki, strumienie, rozległe łąki i strome klify, a także malownicze fiordy. Przy odrobinie wysiłku dotrzeć można również na znane tereny wulkaniczne Námafjall w pobliżu jeziora Mývatn. Finlandia natomiast słynie z nieskazitelnej przyrody, a Szwecja z ekologii. Wszystkie te kraje są godne uwagi, a ich niezwykłe bogactwo przyrodnicze wzywa, by zacząć się pakować.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *