Blog Suncenter > Ciekawostki > Meksyk – jak przygotować się do wyjazdu?

Meksyk – jak przygotować się do wyjazdu?

Zastanawiasz się nad nowym kierunkiem podróżniczym? Marzysz o fascynującej przygodzie z dala od Europy i zatłoczonej Azji? W takim razie wybierz się do Meksyku – kraju, który onieśmiela pięknem przyrody i przyciąga niezwykle fascynującą, tajemniczą kulturą Majów. Kto raz odwiedzi to państwo i poczuje jego magnetyzm, z pewnością będzie chciał wrócić, aby odkryć wszystkie pozostałe zagadki. Jak w takim razie przygotować się do wyjazdu do Meksyku? Służymy radą!

Dlaczego właśnie Meksyk?

Meksykańskie Stany Zjednoczone to kraj położony w południowej części Ameryki Północnej – od północy graniczy z USA, a na południu z Gwatemalą oraz Belize. Jest jednocześnie największym Państwem Ameryki Środkowej, w którym językiem urzędowym jest hiszpański, a także 63 dialekty indiańskie. Każdy wytrawny podróżnik powinien mieć to miejsce na swojej liście destynacji do odwiedzenia, ale Meksyk to również doskonały pomysł na wakacje, niemal o każdej porze roku. Szczególnie gdy aura w Polsce nas nie rozpieszcza – najlepiej wybrać się tam więc w listopadzie i do woli rozkoszować się promieniami słońca oraz przyjemną temperaturą. Lokalne jedzenie, przyjaźni ludzie, niepowtarzalne, sławne ca całym świecie zabytki oraz bogactwo barw i zapachów sprawią, że wyjazd do Meksyku stanie się niecodziennym doświadczeniem, o którym z pewnością szybko nie zapomnimy.

Mało osób wie, że właśnie tam można zobaczyć flamingi w ich naturalnym środowisku, np. w rezerwacie przyrody Celestun w miasteczku o tej samej nazwie położonym około stu kilometrów od Meridy. Wszyscy wielbiciele tych różowych ptaków będą zachwyceni! Meksyk to również odpowiedni kraj dla wszystkich poszukiwaczy oszałamiająco pięknych pejzaży i przyrody zupełnie innej niż europejska. Jednym z najbardziej interesujących meksykańskich stanów pod względem natury jest Chiapas, gdzie najbardziej odczuwa się egzotyczny klimat kraju.

Co koniecznie trzeba wiedzieć przed wylotem do Meksyku?

Największe państwo Ameryki Środkowej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród spragnionych wrażeń turystów. Warto więc wspomnieć o kilku istotnych kwestiach, które mogą okazać się bardzo pomocne dla wszystkich planujących wyjazd do Meksyku.

1. Jakie dokumenty są potrzebne, aby przekroczyć granicę?

Meksykanie to bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni ludzie – z tego powodu nie są restrykcyjni, jeśli chodzi o wpuszczanie imigrantów lub podróżników na swoje terytorium. Musimy mieć przy sobie jedynie ważny paszport (z datą ważności nie krótszą niż pół roku). Na pokładzie samolotu każdy pasażer otrzymuje do wypełnienia Formularz Migracyjny, który następnie oddaje się urzędnikom, a kopię zostawia sobie – należy ją oddać przy wylocie! Nie trzeba starać się o żadną wizę, dzięki czemu bez zbędnych formalności rozpoczniemy nasze niezapomniane wakacje w Meksyku.

2. Obowiązująca waluta – wymień gotówkę

W  Meksykańskich Stanach Zjednoczonych w transakcjach płatniczych używa się peso (MXN), ale w popularnych ośrodkach turystycznych istnieje możliwość płatności w dolarach amerykańskich – warto zabrać je ze sobą z Polski, ponieważ wówczas nie będzie problemu z wymianą na lokalną walutę już na miejscu.

3. Jakie szczepienia są wymagane?

Chcąc spędzić wakacje w Meksyku, należy pamiętać o zalecanych szczepieniach, które chronią przed wieloma chorobami i wirusami. Pamiętajmy, że podczas pobytu w tym kraju trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o spożywane posiłki i wodę, czyli bezwzględnie unikać potraw przygotowywanych na straganach oraz owoców niepoddanych odkażeniu. Do szczepień zalecanych, lecz nieobowiązkowych należą: dur brzuszny, żółta gorączka, cholera, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz tężec.

Co zabrać ze sobą w podróż do Meksyku?

Najważniejszą kwestią w planowaniu każdej wycieczki jest spakowanie odpowiednich rzeczy. Pragniemy przecież, żeby wyjazd był maksymalnie udany, dlatego w naszym bagażu powinny znaleźć się:

  • standardowy zestaw leków – kiedy wyjeżdżamy do egzotycznych krajów, nigdy nie wiemy, jak zachowa się nasz organizm, dlatego lepiej się zabezpieczyć i wziąć podręczną apteczkę z:  kroplami żołądkowymi, środek na ból głowy i na infekcje układu pokarmowego oraz preparaty przeciwko gorączce;
  • wygodne, sprawdzone buty – podczas wymarzonego urlopu w Meksyku na pewno będzie dużo zwiedzania, co jest równoznaczne z wielogodzinnym chodzeniem. Bez komfortowego obuwia ani rusz! W przeciwnym wypadku odwiedzanie nowych miejsc nie będzie aż takie przyjemne;
  • żel antybakteryjny – jak głosi stare przysłowie: lepiej dmuchać na zimne. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, nie zaszkodzi częsta dezynfekcja rąk;
  • zapasowa karta pamięci – piękno Meksyku uwiecznimy na tysiącach fotografii, dlatego trzeba zadbać o dodatkowe miejsce w aparacie;
  • nakrycie głowy i krem z filtrem – czas spędzony w tropikalnej pogodzie powinien być bezpieczny dla naszej skóry – ochrona jest niezbędna;
  • kserokopia dokumentów – na wypadek zgubienia paszportu;
  • przewiewna koszula i luźne, materiałowe spodnie – przydadzą się szczególnie w chłodniejsze wieczory oraz aby chronić nas przed ugryzieniami komarów.
Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *