Blog Suncenter > Ciekawostki > Wyspy Kanaryjskie – tajemnicze zakątki do zwiedzenia

Wyspy Kanaryjskie – tajemnicze zakątki do zwiedzenia

Fantastyczne krajobrazy, bajeczne lasy laurowe, święte skały, prehistoryczne jaskinie, góry, wulkany, a nawet… bezludna wyspa! Wyspy Kanaryjskie są pełne ciekawych, urokliwych i magicznych zakątków. Jeśli wybierasz się na wakacje na Wyspy Kanaryjskie, koniecznie musisz zapoznać się z poniższym artykułem, w którym podpowiadamy, jakie tajemnicze miejsca warto odkryć na poszczególnych wyspach.

Punta de Teno, Teneryfa

Punta de Teno to najbardziej wysunięty na zachód kraniec Teneryfy. W miejsce to lepiej  wybrać się w słoneczny i niezbyt wietrzny dzień, ponieważ malownicza droga wiodąca na Punta de Teno położona jest wzdłuż klifu, na którym występuje erozja i istnieje ryzyko spadania kamieni i skał. Dlatego w okresie deszczowym droga może być nieprzejezdna, o czym informują turystów tablice informacyjne. Mimo wszystko, warto wybrać się na Punta de Teno, ponieważ widoki, jakie czekają na nas na cyplu są zachwycające. Miejscem charakterystycznym dla Punta de Teno jest czerwono-biała latarnia morska Faro de Teno, pięknie prezentująca się na tle ciemnych, wulkanicznych skał. Przy dobrej pogodzie, na cyplu bardzo dobrze widać La Palmę i La Gomerę, a także klify Los Gigantes. Warto dodać, że woda jest tutaj wyjątkowo czysta, a jej przejrzystość sięga nawet 20 metrów. Każdy, kto pragnie wykonać piękne i niezwykle urokliwe zdjęcia z Wysp Kanaryjskich koniecznie musi udać się na Punta de Teno.

Barranco del Infierno, Teneryfa

Barranco del Infierno, co znaczy Wąwóz Piekielny, to niesamowite miejsce, za którym kryje się kilkumetrowy szlak biegnący wzdłuż niesamowicie bujnej roślinności i naturalny, wysoki wodospad. To malownicze miejsce przez długi czas było zamknięte dla turystów z uwagi na odpadające ze zboczy kawałki skał. Przez kilka lat opracowywano bezpieczną dla podróżnych trasę, aż wreszcie w roku 2015 ponownie umożliwiono wstęp na szlak wszystkim zwiedzającym. Obecna trasa ma 6,5 km długości. By ją przejść trzeba sobie zarezerwować około 3,5 godziny. Szlak prowadzi do najwyższego na Teneryfie wodospadu o wysokości ponad 200 m.

Góry Anaga, Teneryfa

Choć masyw górski Anaga położony w północno-wschodniej części Teneryfy nie jest najwyższym na tej wyspie, to rozciągające się z tutejszych szczytów widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Z punktu widzenia geologicznego jest to najstarsza część wyspy – niektóre formacje skalne uformowały się siedem milionów lat temu! Fauna i flora, wśród których można znaleźć wiele gatunków endemicznych, naprawdę zachwyca. By jeszcze bardziej poczuć wyjątkowość i magię tego miejsca, warto wybrać się na szlak turystyczny Sendero de Sentidos, czyli Szlak Zmysłów. To wyjątkowe miejsce, wiodące przez obszary doskonale zachowanego, trzeciorzędowego lasu laurowego. Trasa biegnie historycznymi drogami, którymi przemieszczali się mieszkańcy górskich terenów do pierwszej stolicy wyspy, tj. La Laguny. Nazwa tego miejsca pochodzi od umieszczonych na  długości szlaku instrukcji słowno-obrazkowych, wskazujących turystom, jak mają wykorzystać wszystkie swoje zmysły, by najlepiej poznać otaczającą ich przyrodę, tj. trzymając się liny, iść z zamkniętymi oczami i wsłuchiwać się w śpiew ptaków, dotykać kory drzew, czy stojąc pod drzewami eukaliptusowymi, wąchać niesamowicie intensywny aromat eukaliptusowych liści. To miejsce jest naprawdę fascynujące i jedyne w swoim rodzaju!

Isla de Lobos, Fuerteventura

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o pobycie na bezludnej wyspie, koniecznie musisz wybrać się na Isla de Lobos – malutką wysepkę oddaloną od Fuerteventury o 6 km, która od 1968 r. nie jest zamieszkana przez człowieka! Zachwyca urokliwymi plażami, zatoczkami, krystalicznie czystą wodą i ponad 130 gatunkami roślin. Już samo dotarcie na wyspę może być fascynujące, ponieważ jeden ze statków posiada szklane dno. Isla de Lobos obejdziemy dookoła w ciągu kilku godzin. Warto dodać, że jest to idealne miejsce do nurkowania – czysta woda sprawia, że bez problemu można podziwiać przepiękny, podwodny świat. Jeśli będziesz na wakacjach na Fuerteventurze – nie może Cię tu zabraknąć!

Roque Nublo, Gran Canaria

Co warto zobaczyć podczas wakacji na Gran Canarii? Roque Nublo, czyli bazaltową bryłę wznoszącą się 1813 m n.p.m. i mierzącą 80 m wysokości, która znajduje się w Parku Wiejskim Nublo i przez aborygenów była uważana za świętą skałę Gran Canarii. By dotrzeć do mitycznej kanaryjskiej skały, musimy przemierzyć trasę o długości 5 km. To dość łatwy szlak, który pokonamy w około 3-4 godziny. Po drodze na szczyt można podziwiać niesamowite widoki. Zobaczymy tu nie tylko piękne góry i lasy, ale także zapory wodne czy pobliskie miejscowości. Przy dobrej pogodzie istnieje szansa, że uda Ci się dostrzec Teneryfę. Po dotarciu na miejsce nie zapomnij pocałować bądź przynajmniej dotknąć Roque Nublo – mieszkańcy wyspy wierzą, że przynosi to szczęście i pomyślność!

Charco de los Clicos, Lanzarote

Jeśli wybierasz się na wakacje na Lanzarote, musisz odwiedzić miejsce, jakim jest Charco de los Clicos, czyli Zielone Jezioro, będące jedną z najbardziej charakterystycznych lagun na Lanzarote. Utworzone w wulkanicznym kraterze jezioro nie bez powodu nazywane jest zielonym. Posiada ono bowiem jaskrawozieloną barwę, co daje naprawdę niesamowity efekt wizualny. Ten ciekawy kolor to zasługa alg znajdujących się na dnie laguny. Warto przy tym dodać, że 100 metrów dalej można podziwiać brzeg podmywany przez fale Oceanu Atlantyckiego. Niesamowite widoki i piękne zdjęcia są tutaj gwarantowane!

Podobne wpisy

1 komentarz do “Wyspy Kanaryjskie – tajemnicze zakątki do zwiedzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *