Blog Suncenter > Inspiracje > Odkryj piękno Afryki w Maroku

Odkryj piękno Afryki w Maroku

Niegdyś L.H. Lyautey – generalny rezydent Francji w Maroku ‒ nazwał to piękne państwo „zimnym krajem gorącego słońca”. Zdaje się, że stwierdzenie to jest prawdą. Wszyscy, którzy chcą odwiedzić Afrykę, ale nie przepadają za upałami, mogą wybrać się właśnie do Maroka, gdzie temperatura w zimie spada poniżej zera. Oprócz tego Maroko jest połączeniem stereotypowej Afryki i nowoczesnego świata.

Dolina Dades

Dolina Dades jest uważana (nie bez podstaw) za jeden z najpiękniejszych regionów w kraju. Uwagę zwracają jej ściany, które są ciemnopomarańczowe i idealnie współgrają z zielenią roślin i błękitem rzeki. Drugą nazwą tego niezwykłego miejsca jest „Dolina Róż”. Każdego roku w maju na okolicznych plantacjach kwitną róże damasceńskie, których zapach niesie się po całej okolicy. W tym czasie w każdej z wiosek w dolinie odbywa się Festiwal Róż, będący zwieńczeniem zakończenia plonów, z których powstają m.in. olejki, kremy, maseczki oraz perfumy. Każdy, kto ceni aktywny wypoczynek i zapierające dech w piersiach widoki koniecznie musi odwiedzić też przełęcz Tizi n’Tichka – trasę widokową wiodącą przez Atlas Wysoki. Wędrówka od Marrakeszu do Doliny Dades właśnie przez tę przełęcz na pewno usatysfakcjonuje miłośników nietypowych krajobrazów. Jednak turyści muszą być przygotowani na stromą, krętą i wąską drogę, która momentami pnie się ostro w górę. Podczas postojów i odpoczynku można podziwiać widoki, a czasem natknąć się nawet na śnieg. W dolinie znajduje się również Wąwóz Todra, który jest rajem wspinaczkowym. To wyśnione i wymarzone miejsce dla wszystkich kochających ten sport. W wąwozie znajduje się aż 150 dróg. Ogromną atrakcją, ale też najbardziej wymagającą, jest ostatnie 600 metrów przechadzki, podczas których można podziwiać wysokie na ponad 150 metrów pionowe skały. Mimo dużej popularności, w wąwozie nadal są nieodkryte miejsca.

Erg Chebbi

Wizyta w Maroku to doskonała okazja do zwiedzenia Erg Chebbi, czyli wydm, których rozpiętość wynosi ponad 22 kilometry. Oprócz wędrówek i podziwiania niezwykłości tego miejsca można też świetnie się zabawić zjeżdżając na sankach po piasku. Nieco bardziej leniwi powinni rozważyć jazdę wielbłądem. Zabawa na tym terenie wcale nie musi zakończyć się wraz z nadejściem nocy – wystarczy zaopatrzyć się w tuareski namiot. Taki nocleg pozostawi wiele niezapomnianych wspomnień, m.in. zachód słońca.

Marrakesz

Niezwykłym miastem jest Marrakesz, który powstał w połowie XI wieku. Turystów decydujących się na wycieczkę do Maroka po przybyciu na miejsce zachwyca przede wszystkim barwność, egzotyczność i niepowtarzalne zapachy tego terenu. Minusem może być jednak ogromny tłum turystów i naciągaczy. Symbolem miasta są ciasne i głośne uliczki z mnóstwem sklepów z tkaninami, przyprawami, lekami, butami, biżuterią i innymi przedmiotami. Na całym świecie sławne są też pałace Marrakeszu, których mieszkańcami byli sułtani i wezyrowie. Większość z nich jest urządzona bogato i z przepychem, nie brakuje tu też egzotycznych roślin, kolorowych mozaik i fontann. Nieco zmęczeni gwarem i hałasem Marrakeszu zwiedzający mają możliwość szukania chwili spokoju w ogrodach i parkach. Turystów zainteresuje też z pewnością Meczet Koutoubia zbudowany w XII wieku i uznawany za wzór marokańskiej architektury. Warto wiedzieć, że zabytek można podziwiać tylko z zewnątrz, gdyż jedynie muzułmanie mogą wchodzić do środka. Po dniu pełnym wrażeń, zwiedzania i wędrówek warto też zadbać o raj dla podniebienna. Od lat na placu Dżami al-Fana co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Każde stoisko ma swoich kucharzy, ale też naganiaczy, którzy mówią w wielu językach. Oprócz pysznych, tradycyjnych potraw uwagę turystów przyciągają kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend i historii, bębniarze, muzycy, zaklinacze węży, a nawet uzdrawiacze. Plac stał się popularny za granicą nie tylko ze względu na swoja różnorodność, kuchnię itp., ale też dzięki hippisom, którzy w latach 70. licznie ściągali do Maroka, aby spróbować tutejszej marihuany.

Essaouira

Hałas i gwar Marrakeszu może dać się każdemu we znaki, więc warto trochę odpocząć na wybrzeżu w Essaouirze. Miejscowość tworzą białe domy z niebieskimi okiennicami i drzwiami, a mieszkańcy „oddychają” oceanem. Miasto uderza też swoją wielokulturowością. W jednym miejscu ścierają się zarówno tradycje chrześcijańskie, jak i np. żydowskie. Jednym z popularniejszych i najciekawszych miejsc jest fort Skala de la Ville, zbudowany nad samym klifem. To właśnie stąd roztacza się widok na ocean i skaliste wysepki zapełnione przez ptaki.

Casablanca

W zachodnim Maroku znajduje się miasto, którego nazwa znana jest niemal każdemu ze względu na kultowy film z 1942 roku. Oprócz tego Casablanca to przede wszystkim największe miasto w kraju. To tutaj znajduje się też olbrzymi port. Miasto jest również centrum przemysłu, kultury oraz biznesu z Giełdą Papierów Wartościowych. Dzisiejsza Casablanca z powodzeniem łączy tradycje muzułmańskie ze światem Zachodu. To miejsce warte uwagi podczas pobytu w Maroku, gdyż znajduje się tam jeden z największych na świecie meczetów – Meczet Hassana II, a także katedra L’Eglise du Sacre-Coeur oraz piaszczysta plaża nad Oceanem Atlantyckim.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *