Blog Suncenter > Porady > Dominikana – informacje praktyczne

Dominikana – informacje praktyczne

dominikana ceny

Wybierasz się na Dominikanę? O czym musisz pamiętać, przygotowując się do wyjazdu? Jakich cen możesz się spodziewać na miejscu i jakie pułapki na Ciebie czyhają?

Ile kosztuje pobyt na Dominikanie?

Na Dominikanie walutą jest peso dominikańskie, ale niemal wszędzie można płacić również w dolarach amerykańskich.

Podróżując samodzielnie, jak i z biurem podróży warto być obeznanym w cenach na Dominikanie. Oto krótki przegląd.

 • Opłata po przyjeździe

Jeszcze do niedawna, gdy podróżowało się samodzielnie, trzeba było po przylocie kupić na lotnisku tzw. kartę turystyczną. W 2018 roku przepisy się zmieniły i obecnie jej koszt jest wliczony w bilety lotnicze. To spore ułatwienie dla turystów, gdyż mogą oni zaoszczędzić – cenny podczas urlopu – czas.


 • Noclegi na własną rękę

Najtańsze pokoje w hotelach na Dominikanie kosztują się na poziomie ok. 420 pesos za pokój 2-osobowy. Często są to jednak miejsca niewyposażone w klimatyzację, a jedynie w elektryczny wiatrak. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w najgorętszych miesiącach roku, takich np. jak maj czy październik. Górnej granicy praktycznie nie ma, jednak – co oczywiste – pobyt w luksusowym hotelu będzie wielokrotnie droższy od skromnych obiektów, a wewnątrz na pewno znajdą się nie tylko klimatyzatory sterowane elektronicznie, ale również baseny, jacuzzi i wiele innych atrakcji.


 • Jedzenie

W zależności od charakteru pobytu, koszt wyżywienia będzie bardzo zróżnicowany. Chcąc zorganizować tani wyjazd, podstawowe produkty żywnościowe można zakupić w cenach zbliżonych do polskich, może nieznacznie wyższych. Chleb kosztuje około 50 pesos, mleko 30 pesos (ok. 2,50 zł), a kilogram ryby 200-250 pesos (15 – 19 zł). Ta ostatnia cena dotyczy surowego mięsa, które należy później samemu przyrządzić. Prawie każdego będzie jednak stać na żywienie się w restauracjach bądź knajpach, zwłaszcza jeżeli poświęci się chwilę i poszuka lokali bardziej uczęszczanych przez tubylców niż nastawionych typowo pod turystów. W cenach „polskich” (do 50 zł za osobę) można najeść się do syta, ale przede wszystkim poznać nowe smaki. Szeroko dostępne są też różnego rodzaju alkohole, z rumem na czele. Stanowi on narodowy trunek mieszkańców Dominikany, jest tam tak popularny, jak w Polsce wódka i piwo razem wzięte.


 • Transport

Najbardziej ekonomicznym sposobem transportu na Dominikanie są busy. Poruszając się za ich pomocą, można wiele zaoszczędzić. Ceny mnóstwa kursów mieszczą się w granicach 10-40 zł, podczas gdy prawdziwą pułapką dla turystów są taksówki. Niestety, trzeba z nich korzystać bardzo rozważnie i koniecznie ustalać cenę kursu już na wstępie. W innym wypadku może nas czekać niemiła niespodzianka przy wysiadaniu, a nawet lekka awantura z taksówkarzem.


 • Napiwki

Restauracje na Dominikanie serwują przepyszne dania, a ich obsługa bardzo skutecznie wciela w życie maksymę „klient – nasz pan”. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracownicy w takich miejscach są przyzwyczajeni do napiwków, a dla wielu z nich to właśnie ona stanowią podstawowe źródło dochodu. Podobnie, jak w wielu innych rejonach turystycznych, również i tutaj warto wynagrodzić więc kelnera, wręczając mu 10 % wartości zamówienia.


 • Pamiątki, rum, cygara…

Trzeba przez cały pobyt pamiętać o tym, że pamiątki z Dominikany są często oferowane w zawyżonych cenach wyjściowych, z nastawieniem na turystów. To samo dotyczy rumu bądź cygar, które zamierzamy przywieźć ze sobą do Polski. Jeżeli podróżuje się większą grupą, zawsze dobrze mieć ze sobą kogoś, kto potrafi się targować – bez problemu wynegocjuje on niższą cenę, a tubylcy wcale się o to nie obrażą.

Planując wyjazd na Dominikanę we własnym zakresie, można bez problemu racjonalnie rozplanować budżet – w taki sposób, że wróci się z walizką pełną upominków i prezentów dla najbliższych, a na miejscu skosztuje się takich przysmaków, jak np. woda kokosowa prosto ze świeżo zerwanego owocu. Dużą część kosztów będą stanowić, rzecz jasna, bilety lotnicze. Warto regularnie przeglądać tanie loty, by z odpowiednim wyprzedzeniem kupić podróż w atrakcyjnej cenie.


Szczepienia oraz środki ostrożności

Wyjazd na Dominikanę nie wiąże się z obowiązkiem wykonywania szczepień ochronnych. Jednak, ze względu na możliwe zagrożenia, warto zaszczepić się przeciwko:

 • tężcowi,
 • durowi brzusznemu,
 • błonicy,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • żółtej febrze,
 • dyfterytowi.

Podczas przygotowywania bagażu nie można zapomnieć o rozsądnym skompletowaniu apteczki. Lekarstwa na Dominikanie są bardzo drogie, a dostęp do publicznej służby zdrowia może okazać się problemem, dlatego warto być przygotowanym na niespodziewane kłopoty zdrowotne. W walizce muszą się także znaleźć środki odstraszające komary. Owady są nosicielami wielu chorób, wobec czego należy się przed nimi zabezpieczać, wykorzystując skuteczne preparaty. Podczas pobytu na Dominikanie istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Aby zmniejszyć je do minimum, powinno się spożywać jedynie wodę butelkowaną.

Zabezpieczenie przed kradzieżą na Dominikanie

Na terenie państwa nie ma zagrożenia ze strony terrorystów. Turyści, przebywający na Dominikanie są jednak narażeni na liczne kradzieże. W związku z tym, warto decydować się przede wszystkim na hotele, znajdujące się w rejonach turystycznych, które są odpowiednio strzeżone. Wszystkie cenne przedmioty, dużą ilość gotówki i drogiej biżuterii oraz ważne dokumenty dobrze jest umieszczać w sejfach, szczególnie w przypadku wycieczek w miejsca pozostające poza strefami turystycznymi. To właśnie w nich istnieje największe niebezpieczeństwo utraty wartościowych rzeczy.

Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę?

Na Dominikanie przez cały rok panują wysokie temperatury, które sprzyjają udanemu urlopowi. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia – wtedy w kraju znajduje się bardzo dużo turystów, co wiąże się także z większymi opłatami. W pozostałych miesiącach częściej występują opady deszczu. Zazwyczaj są one intensywne, ale krótkotrwałe. Warto pamiętać o tym, że w okresie od czerwca do listopada na Karaibach mogą pojawiać się huragany.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *