Blog Suncenter > Porady > Kraje azjatyckie – kiedy warto je odwiedzić?

Kraje azjatyckie – kiedy warto je odwiedzić?

Marzysz o wyprawie do krajów azjatyckich? Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę, poznać mieszkańców i dobrze się przy tym bawić? Pamiętaj, aby przed wyjazdem zapoznać się z informacjami o Azji. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, kiedy najlepiej się wybrać się na wyprawę, aby nie zaznać nudy i aktywnie wypocząć.

Tajlandia

Na początek warto odwiedzić Tajlandię, która leży w południowo-wschodniej Azji, a jej mieszkańcy uwielbiają dobrą zabawę. Podczas wizyty w Tajlandii, oprócz zwiedzania przepięknych zabytków i miejsc, każdy powinien wybrać się na choćby jeden z licznych festiwali. Pierwszym przystankiem powinien być Phi Ta Khon w Loei, czyli Festiwal Duchów, który odbywa się zwykle w czerwcu bądź w lipcu. Impreza jest organizowana na pamiątkę Vessandrona – przedostatniego wcielenia Buddy. Wracającego do miasta monarchę przywitała uroczysta procesja, która była tak udana, że aż ściągnęła gości zza światów. Na pamiątkę tych wydarzeń uczestnicy zakładają podłużne maski, a cała impreza przypomina nieco Halloween, ale w bardziej religijnym wydaniu. Kolejnym wartym poznania wydarzeniem jest Festiwal Świec w Ubon Ratchathani, organizowany na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy tylko nadchodzi buddyjski post oraz pora deszczowa w całym kraju odbywają się procesje. Niegdyś było to przeżycie religijne, w ramach którego zanoszono świece mnichom, ale z czasem ta  tradycja się zmieniła – dziś Tajowie chwalą się swoimi talentami i ścigają w tworzeniu świec itp. Wszystkiemu towarzyszy lokalna muzyka i warsztaty wytapiania wosku. W obchodach biorą udział nie tylko mieszkańcy i turyści, ale też najlepsi artyści w tym fachu. Z kolei w listopadzie w Surin w ramach Festiwalu Słoni Tajowie czczą te niezwykłe zwierzęta. Podczas święta uczestnicy mają szansę podejrzeć, jak wygląda życie całych rodzin słoni w ich naturalnym środowisku, obejrzeć przedstawienie, poznać rytuały związane ze zwierzętami i tajemnicze sposoby ich oswajania. Oprócz tego w Surin odbywają się wtedy prezentacje dawnej sztuki wojennej z udziałem słoni bojowych, przedstawienia lokalnej kultury oraz tradycji, w której szczególne miejsce zajmują właśnie słonie. Wyjątkowym punktem obchodów jest wielka procesja słoni i ich właścicieli.

Birma

Niezwykłym miejscem wartym uwagi podczas zwiedzania Azji Południowo-Wschodniej jest też Birma. W styczniu odbywa się tam Festiwal Kachin Manao. W ramach tej najpopularniejszej imprezy obywatele świętują Nowy Rok, zwycięstwa w bitwach, pojednanie grup etnicznych. Nieodłączną częścią imprezy jest taniec wykonywany w odświętnych, barwnych strojach wokół drewnianych pali. Impreza jest okazją do zobaczenia pięknych kostiumów i zabawy. Natomiast wszyscy, którzy chcą poznać tajniki buddyjskich rytuałów, filozofii i religii powinni wybrać się na Festiwal Pagody Ananda w Bagan. Święto trwa cały miesiąc i organizowane jest zwykle w styczniu. Festiwal odbywa się pod świątynią Ananda, która jest symbolem mądrości Buddy. Pod świątynią ustawiane są stragany z przeróżnymi przedmiotami, dzięki którym łatwiej można przybliżyć kulturę i wszelkie zwyczaje. W listopadzie w stanie Shan odbywa się natomiast Festiwal Balonów – Lu Ping. Za dnia nie brakuje licznych pokazów balonów w przeróżnych kształtach np. pogody lub zwierząt. Natomiast w nocy ozdabiane są one odpowiednim oświetleniem, a całości dopełniają pokazy sztucznych ogni.

Nepal

Punktem obowiązkowym wycieczki do Azji Południowej jest z pewnością Nepal. Jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu Nepalczyków jest Shivaratri – noc pana i władcy w na przełomie lutego i marca. W ramach obchodów jednego dnia niemal 100 tys. osób gromadzi się na terenie kompleksu Pashupatinath i oddaje cześć Shivie, który obchodzi urodziny. Obchody są dosyć nietypowe, bo podczas nich uczestnicy wspólnie palą marihuanę, która tego dnia jest legalna. Na przełomie lutego oraz marca odbywa się również Holi – festiwal wody i kolorów, który zyskał ogromną popularność na niemalże wszystkich kontynentach. Holi gromadzi wielu młodych ludzi w pomalowanych ubraniach i pokrytych kolorową farbą na całym ciele, którzy z chęcią dzielą się nią i swoja radością.

Chiny

Kraj godny uwagi turystów to z pewnością Chiny. W styczniu odwiedzający powinni wybrać się Pekinu na Festiwal lodu i śniegu na tamtejszym stadionie narodowym. Po olimpiadzie w 2008 roku został on zamieniony na „stolicę” Disneya. W ramach święta odbywają się tam pokazy, koncerty na okręcie podwodnym Syrenki, bal Kopciuszka, pływający spektakl „Piękna i Bestia”. Uczestnicy mogą też zobaczyć interaktywny świat Królewny Śnieżki, pałac Roszpunki oraz strefę interaktywną Lampy Aladyna.

W Chinach znajdą coś dla siebie również pasjonaci sportu. W kwietniu odbywa się Międzynarodowy festiwal biegów długodystansowych. Dotychczas w wydarzeniu, trwającym od 1956 roku, wzięło udział już ok. 12 tys. osób. Trasa ciągnie się od Placu Tiananmen do Xian Long. Biegacze mijają wiele historycznych i niezwykłych części Pekinu. Z kolei w maju sportowcy mogą wziąć udział w Maratonie na Wielkim Murze. Biegacze mają do wyboru aż trzy różne trasy – ok. 42 km, ok. 21 km i 8,5 km. Bieg przyciąga zwykle 2500 maratończyków z 50 krajów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *